Vai jūsu bērni ir drošībā?

Vasaras brīvdienas ir sākušās un bērni rītos nedodas uz skolu vai bērnudārzu. Tā vietā viņi pavada vairāk laika ar vecākiem, vecvecākiem vai arī … paliek mājās vieni paši. Garā diena līdz vecāku pārnākšanai ir kaut kā jāaizpilda. Citam tie ir dažādi darbi mājās, bet citam – laika pavadīšana draugu pulkā ārpus mājām. Tieši atrašanās draugu vidū reizēm ir iemesls tam, ka bērni (nepilngadīgie) nonāk bīstamās situācijās vai nu aiz pašu pārgalvības un draugu pierunāti, vai arī dēļ maldīgās domas, ka draugi pagūs un palīdzēs katrā kļūmīgā situācijā.

Diemžēl ne vienmēr brīvdienas beidzas bez sarežģījumiem, tādēļ vecākiem vajadzētu vēlreiz pārrunāt ar bērniem par aktuāliem drošības pasākumiem tajā vidē, kādā viņu bērni pavada savu brīvo laiku. Vienmēr un visur klāt nostāvēt nevar, bet padomi var būt noderīgi.

Peldēšanās. Vispirms – iemāciet savam bērnam peldēt, patstāvīgi noturēties uz ūdens. Peldēt ļaujiet tikai zināmās ūdenskrātuvēs un kāda pieaugušā klātbūtnē. Paskaidrojiet, cik bīstami lēkt ūdenī vietās, kur nav pārbaudīta ūdenstilpnes gultne, kā arī grūstīšanās krasta tuvumā. Pastāstiet, kā bērnam rīkoties, ja noticis nelaimes gadījums – informēt pieaugušos un zvanīt uz 112.

Neapdzīvotas un neizmantotas ēkas. Tās ir vietas, kuras ļoti vilina bērnus. Bet vienlaikus tās ir ļoti bīstamas vietas, jo kāpnēm parasti trūkst margu un citu norobežojumu, var būt bojātas grīdas konstrukcijas kā rezultātā iespējami kritieni ar ļoti smagām sekām. Iespējams savainoties ar sasitu stiklu lauskām vai sarūsējušiem metāla priekšmetiem. Tādēļ neļaujiet saviem bērniem apmeklēt šādas neizmatotas ēkas.

Braukšana ar velosipēdu. Pirms ļaujiet savam bērnam braukt ar velosipēdu (pat jūsu klātbūtnē), izstāstiet par galvenajiem drošības noteikumiem: kā braukt pa celiņiem, trotuāriem, kā arī par to, ka patstāvīgi pa ceļiem un ielām drīkst braukt no 10 gadu vecuma, kad apgūti Ceļu satiksmes noteikumu pamati. Neļaujiet bērniem braukt uz velosipēda divatā, kas bīstami.

Braukšana ar mopēdu. Atgādinu, ka, lai brauktu ar mopēdu pa koplietošanas ceļiem, nepieciešama noteiktā kārtībā iegūtas vadītāja apliecība, kā arī jālieto aizsargķivere. Bieži gadās, ka aizsargķivere ir tikai mopēda vadītājam, bet pasažierim tās nav. Bet mopēda vadītājs vienlaikus atbild arī par pasažiera dzīvību un nevajadzētu cerēt, ka nekas jau nenotiks. Ir gadījumi, kad draugi pierunā jūsu bērnu „iedot izbraukt” ar mopēdu bez vadītāja tiesībām, bez aizsargķiveres – tā radot problēmas gan sev, gan jūsu bērnam.

Drošība pasažiera sēdeklī. Runājiet ar saviem bērniem arī par to, ka par savu drošību jādomā arī esot automašīnas pasažiera sēdeklī. Ar to domāju ne tikai drošības jostu obligātu lietošanu (kas jauniešu vidū nav “populāri”), bet arī nesēsties automašīnā, ja tās vadītājs ir reibuma stāvoklī vai arī zināms, ka tam nav automašīnas vadītāja apliecības. Ar ko tas var beigties – šajā gadā Latvijā jau bijuši vairāki traģiski piemēri.

Laicīgi par šiem drošības pasākumiem runājiet ar saviem bērniem. Paskaidrojiet, kādēļ tie nepieciešami pirmkārt viņu pašu drošības un veselības dēļ, bet ne tāpēc, ka tā grib vecāki vai citādi policija sodīs.